„Evropska Sahara" - Deliblaticum
Po svom postanku Deliblatska peščara predstavlja jedinstven fenomen u Evropi. Nastala je tokom ledenog doba od moćnih naslaga eolskog silikatno - karbonatnog peska. Nevezani pesak nekada je predstavljao veliki problem jer se pod dejstvom košave razvejavao širokim pro-storima Panonske nizije. Zbog toga je Deliblatska peščara nazvana “Evropska sahara” ili “najstrarija pustinja u Evropi”. U vreme Marije Terezije započeto je pošumljavanje peščare.
Vetar Košava oblikovao je izražen dinski reljef čije su nadmorske visine između 70 i 200 metara. Umereno kontinentalna klima, odsustvo površinskih vodotokova i peščana zemljišta uslovila su osobene životne zajednice koje su izdvojene u posebnu biljno - geografsku oblast Deliblaticum.
Deliblatska peščara je najveća evropska kontinentalna peščara i nalazi se u južnom Banatu između
Dunava i zapadnih padina Karpata, duž regionalnog puta između Beograda i Temišvara.
Specijalnim rezervatom prirode (SRP) Deliblatskapeščara upravlja JP Vojvodinašume ŠG ‘’Banat’’ Pančevo.
Prirodne vrednosti:
- Najveće evropsko područje izgrađeno od naslaga eolskog peska sa izraženim dinskim reljefom -
- prirodni fenomen jedinstven u Evropi.
- Najvažnije stepsko područje u Srbiji.
- Karakteristični peščarski, stepski i šumski ekosistemi sa jedinstvenim mozaikom životnih zajednica i
- tipičnim predstavnicima flore i faune
- Bogata flora sa preko 900 vrsta, podvrsta i varijeteta biljaka – obiluje raritetima, reliktima, endemima i subendemima
- Među raritetima faune ističu se vrste stepskih staništa a za neke od njih je peščara jedino ili jedno od malobrojnih preostalih staništa u Srbiji
- Deo do Dunava je značajno stecište močvarne ornitofaune i predstavlja jedino stabilno gnezdilište malog kormorana u Srbiji i gnezdilište mnogih vrsta prirodnih retkosti.
- Poslednja i najveća oaza peščarsko-stepske i šumske vegetacije koja je nekad dominirala panonskom nizijom. Jedan je od najvažnijih evropskih centara biodiverziteta.
- Oko 40 biljnih i preko 200 životinjskih vrsta ima status prirodne retkosti.